Ruminantlarda Abomasum Kayması124 kez okundu

bir ay önce eklendi

Abomasum kayması doğum sonrası bir ay içinde özellikle yaşlı ve iri süt sığırlarında orta çıkar. Abomasum kayma vakalarının %80-90’ı abomasumun rumenin sol yukarı tarafında yer almasıyla gözlenir. %10-20’si ise rumenin sağ yukarı tarafında yer alması şeklinde gözlenir. O nedenle sol abomasum kayması, sağ abomasum kayması olarak iki tipinden bahsetmek mümkündür.

Doğumla birlikte yavru ve yavru zarlarının boşaltığı abdominal alanda mide kompartmanlarının hareket alanının artması en önemli faktördür. Bu arada özellikle kuru dönemde yüksek kesif yem ve düşük partiküllü kaba yemlerle yemleme abomasum kaymasında etkili olan en önemli faktörlerdir.
 
 

Abomasum kayması vakalarında hayvanlarda ketozis, çok aralıklı yem tüketme, yem tüketiminin durması, yetersiz bağırsak hareketleri, süt veriminde düşme ve halsizlik gibi belirtiler gözlenir. Mideden alıan besinlerin sindirim sisteminin aşağı kısımlarına akışı sınırlandırıldığından midede gaz birikir. Süt sığırı sürülerinde %2-4 oranında vakaya rastlanabilir.

Kuru dönemde yüksek kesif yem ve düşük partikül büyüklüğüne sahip kaba yemler almış yüksek kondisyonlu ineklerde doğum sonrası abomasum kayması riski yüksektir. Yüksek kondisyonlu hayvanların doğum sonrası yem tüketimleri de düşük olmaktadır. İştahtaki bu düşüş kaba yem alımını da sınırladığından abdominal alanı dolduracak rumen doluluğu sağlanamaz, ayrıca rumen duvarı kasının kasılma gücü düşer ve hayvanın abomasum kaymasına açık hale gelir.

Abomasum kaymasını önlemek için,

Hayvanların kuru dönemde yüksek kesif yem veya düşük kaba yemle yemlenmesinden kaçınılmalıdır.
Aşırı mineral ve protein alımına bağlı olarak gelişen alkolozisden sakınlmalıdır.
Toksemi ve Ca-ile ilgili problemlerden sakınılmalıdır. Süt hummasına neden olan faktörlerde abomasum kaymasına neden olurlar. Süt hummasında rumen duvarı kasının kasılması da düşmektedir.
Kuru dönemin ilk haftalarında inekler canlı ağırlıklarının %1.5-2’si düzeyinde kaliteli ve uzun partiküllü kaba yemler almalıdırlar. Doğuma 3 hafta kalan dönemde kaba yem tüketimi canlı ağırlığın %1-1.4’üne düşürülebilir. Doğumu müteakip hayvanlara belli miktar kuru ot verilmesi riski azaltır. Kuru dönemin sonlarında kesif yem tüketimini canlı ağırlığın %0.5’i düzeyinde tutmak önerilebilir.
Kuru dönemde ve doğum sonrasında hayvanın yem ve özellikle kaba yem tüketimini sınırlayacak uygulamalardan ve faktörlerden uzak durulmalıdır.

Abomasum kaymasında tedavi cerrahi müdahaledir. Abomasum normal pozisyonuna getirilir ve tekrar etmemesi için dikilerek sabitlenir.
 
Türkiye'de artık Ruminant ;  verimi ve kalitesi Avrupa Standartlarında yüksek ve üst düzeyde olacak. İspanya DOMCA firmasının  geliştirdiği bitkisel ve doğal  Ruminantlara özel yem katkısı GARLICON ürününü incelemek için TIKLAYINIZ..

TAVSİYE ÜRÜNLER

Diğer Ürünler Ruminantlarda Abomasum Kayması
Etiketler abomasum, abomasum nedir, abomasum deplasmanı tedavisi, abomasum yeri , abomasumun sağa deplasmanı, abomasumun sola deplasmanı, abomasum ph, omasum konstipasyonu, abomasum türkçesi, abomasum ülseri, abomasum deplasmanı baytarizm, abomasum deplasmanı nedenleri, abomasum şırdan, abomasum trokarı, abomasumun yer değiştirmesi, abomasum torsiyonu, abomasum sola deplasmanı operasyonu, abomasum deplasmanı kapalı operasyonu, abomasum adalah, abomasum anatomy, abomasum adalah perut, abomasum atoni, abomasum and omasum, omasum tripe, abomasum artinya, abomasum adalah brainly, abomasum appearance, abomasum artinya adalah, abomasum animals, abomasum animal definition, abomasum action, abomasum alpaca, abomasum and protein, abomasum and its function, abomasum animal meaning, abomasum arti, abomasum another name, omasum and reticulum, abomasum beef, abomasum berfungsi untuk, abomasum bloat in lambs, beef omasum, abomasum berfungsi, abomasum beef tripe, abomasum bloat, abomasum bovine, abomasum book, abomasum blood vessels, abomasum bag, abomasum blood, abomasum bypass, bovine abomasum anatomy, abomasum deplasmanı belirtileri, beef abomasum korean bbq, beef abomasum for sale, bentuk abomasum, beef abomasum usa, beef abomasum, abomasum cow, abomasum cow function, abomasum cheese, abomasum characteristics, abomasum calf, abomasum chamber, abomasum calves, abomasum curd, abomasum cesky, abomasum called true stomach, abomasum caillette, abomasum components, abomasum compartments, abomasum contraction, abomasum composed of, abomasum care, abomasum columnar epithelium, cow abomasum displacement, calf abomasum ulcers, abomasum displacement cattle, abomasum deplasmanı, abomasum displacement, abomasum deplasmanı ping sesi, abomasum deplasmanı tedavi, abomasum dislocation, abomasum deplasmanı video, abomasum deplasmanı operasyonu, abomasum deplasmanı tedavi yöntemleri, abomasum deplasmanı toggle pin, abomasum deplasmanı ameliyatı, abomasum displacement right, abomasum deplasmanı teşhisi, abomasum dilatasyonu, abomasum deplasmanı makale, , Abomasum kayması, Abomasum, ruminant Abomasum, karın kayması, abomasum, abomasum nedir, abomasum deplasmanı tedavisi, abomasum yeri , abomasumun sağa deplasmanı, abomasumun sola deplasmanı, abomasum ph, omasum konstipasyonu, abomasum türkçes